کالبدشکافی شکست چند استارتاپ هندی

چگونه یک کسب و کار اینترنتی موفق داشته باشیم ؟
تیر ۱۵, ۱۳۹۸
راه حل انتخاب و جذب افراد در استارت آپ
تیر ۱۷, ۱۳۹۸

حدود ۹۰ درصد استارتاپهای هندی در پنج سال اول شکست می‌خورند

برای راه‌اندازی یک استارت‎آپ ایده کافی نیست، زیرا تا زمانیکه راه تجاری‌سازی آن پیدا نشود، مطرح کردن آن ارزش چندانی ندارد. حتی برخی از این استارت‎آپ‎ها با وجود پشت سر گذاشتن مراحل اولیه جذب سرمایه و تبدیل شدن به یونیکورن، عمر طولانی ندارند و شکست می‎خورند. البته هرچند هضم و پذیرفتن یک شکست همیشه سخت بوده، با این حال، هر شکست یک معلم بزرگ و عالی است. همچنین جمله معروفی است که می‎گوید: اگر شما شکست نخورید، نمی‎دانید که چه کار می‎کنید.

ایده‎های کپی

براساس یافته‌های نظرسنجی موسسه ارزش تجاری وابسته به شرکت IBM،  حدود ۹۰ درصد استارت‎آپ‎های هند در پنج سال اول شکست خورده است. این گزارش مهمترین دلیل شکست کسب‎وکارهای نوپای آسیایی را عدم نوآوری پیشگام و پیشرو می‎داند و اشاره می‎کند که در واقع، این استارت‎آپ‌ها کپی ایده‌ نمونه‎های غرب هستند. به نظر می‌رسد تقریبا نیمی از سرمایه گذاری های هند واقعا مورد نیاز نیست.

این فقدان ایده‌های مقیاس‎پذیر باعث شده ۹۰درصد استارت‎آپ هندی، با وجود انگیزه‏ بالای بنیانگذاران و سرمایه‌گذاران، تعطیل شوند. هرچند هند، پس از آمریکا و چین، سومین اکوسیستم بزرگ استارت‌آپی را دارد، ایده‌‌های بدون اصالت چنین سرنوشتی را برای آنها رقم زده است.
در این گزارش دلایل شکست ۱۰ استارت‏آپ شناخته شده هند بررسی شده که نشان می‌دهد در بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸، بیشترین شکست بین کسب‌وکارهای فعال در خدمات مصرفی، تجارت الکترونیک و فین‎تک دیده شده است. البته این کسب‎وکارها، استارت‎آپ‎هایی بودند که بیشتر جذب سرمایه، VC و خرید در آنها اتفاق افتاده است.

Just Buy Live

این استارت‎آپ در سال ۲۰۱۵ در شهر بمبی با سرمایه ۱۲۰ میلیون دلار راه‎اندازی شد. همانطور که از نام Just Buy Live پیدا است، حوزه فعالیت آن در تجارت الکترونیک بود. این استارت‌آپ خرده فروشان برای خرید مستقیم از برندهای کالاهای مختلف اعم از مواد غذایی، خودرو، گوشی‌های هوشمند، لباس، لوازم التحریر و غیره متصل می‌کرد.

همچنین Just Buy Live به شرکت‌های کوچک و متوسط برای در پورتال این شرکت وام اعتباری می‎داد و برای خرده فروشان کوچک سرمایه در گردش فراهم می‎کرد. در آگوست ۲۰۱۷، این استارت‌آپ در سری B از یک شرکت مستقر در دبی ۱۰۰ میلیارد دلار دریافت کرد.

دلیل شکست: گزارش های مختلف نشان می‎دهد Just Buy Live به دلیل یک مدل کسب و کار مقیاس‎ناپذیر و جریان نقدی منفی تعطیل شود. البته مدیران Just Buy Live گفتند که این شرکت به طور موقت بسته شده و پس از افزایش بودجه جدید، فعالیتش را ادامه خواهد داد. وب سایت آن در حال حاضر پایین است.

Shotang

این استارت‎آپ در سال ۲۰۱۳ در شهر بنگلور با سرمایه ۶.۲ میلیون دلار در حوزه تجارت الکترونیک راه‎اندازی شد. Shotang یک مارکت‎پلیس آنلاین B2B برای اتصال خرده‌فروشان، توزیع‎کنندگان و تولید‎کنندگان به یکدیگر بود تا در پلتفرمی آنلاین کسب‏وکارشان را معرفی، معامله و مدیریت کنند. محصول اصلی آنها موبایل و پوشاک بود. درآمد Shotang از محل هزینه‎های توزیع‎کنندگان در هر معامله بود.

دلیل شکست: Shotang در دوران اوج در بازار ۴۰ میلیون دلار ارزش داشت. در ماه فوریه ۲۰۱۸ سرمایه آن از طریق یک شرکت سرمایه‌گذاری آمریکایی ۸۶۴ دلار افزایش یافت. همچنین در دسامبر ۲۰۱۵ نیز یک سرمایه پنج میلیون دلاری از طرف یک شرکت سرمایه‎گذاری هندی دریافت کرد. اما به گفته کارکنان این شرکت، پولهایی که اخیرا افزایش یافته بود، عمدتا برای پرداخت بدهی ها، کارکنان، شرکا صرف شد. این احتمال وجود دارد که Shotang مجبور به کاهش عملیات و هزینه خود در رقابت شدید با شرکت‎هایی مانند فلیپ‎کارت، آمازون شد.

PortDesk

این استارت‎آپ در سال ۲۰۱۴ در شهر نویدا با سرمایه دو میلیون دلار در حوزه لجستیک راه‎اندازی شد. PortDesk یک راه‎حل نرم‌افزاری برای تامین تدارکات جهت مدیریت لجستیک ارائه داد. این نرم‎افزار برای عملیات مربوط به بندر مانند حسابداری، مدیریت نقدینگی، سفر و مدیریت قرارداد کاربرد داشت.

در ماه ژوئن ۲۰۱۸، گزارش شده که PortDesk کار خود را تعطیل کرده است، اما دلیل هنوز مشخص نیست. در حالی که در سال ۲۰۱۷، این استارت‏آپ دو میلیون دلار در دوره تامین مالی بنیادی(seed funding) از یک شرکت خدمات دریایی سنگاپوری دریافت کرد.

 

Zebpay India

این استارت‎آپ در سال ۲۰۱۴ در شهر بنگلور با سرمایه یک میلیون دلار در حوزه فین‏تک راه‎اندازی شد. Zebpay تا قبل بسته شدن، بدون شک بزرگترین مرکز مبادله ارز دیجیتالی در هند بود. براساس اطلاعات وب سایت آن، بیش از ۳ میلیون کاربر داشت.

دلیل شکست: در آوریل سال ۲۰۱۸، به دنبال محدودیتی که بانک مرکزی هند درباره توسعه خدمات مربوط به مبادلات ارز دیجیتالی و کیف پول که در نهایت منجر به دستگیری فعالان این حوزه شد، Zebpay تصمیم گرفت فعالیتش را تعطیل کند.

BabyBerry

این استارت‎آپ در سال ۲۰۱۴ در شهر بنگلور با سرمایه یک میلیون دلار در حوزه سلامت راه‎اندازی شد. Babyberry برنامه آنلاینی بود که به والدین نوزادها تازه کمک می‎کرد بهترین مراقبت های ممکن برای رشد و تربیت کامل کودک خود را فراهم کند. این برنامه قابلیت‎هایی مانند نمودار واکسیناسیون و یادآوری‌ها، مدیریت پرونده‌های بهداشت و دسترسی به نزدیکترین پزشکان براساس موقعیت جغرافیایی داشت.

دلیل شکست: هنوز مشخص نیست که چرا BabyBerry کسب‎وکارش را تعطیل کرد. این در حالی بود که در سال ۲۰۱۶ برای توسعه محصول و بازاریابی یک میلیون دلار سرمایه‎گذاری کرد. از ماه اکتبر سال ۲۰۱۷ بدون هیچ توضیحی دیگر محصولی در سایتش عرضه نکرد. در اگوست ۲۰۱۸، یک گزارش به بنیانگذار BabyBerry به منظور حل خطای فنی روی پلتفرم قبلی، از راه‏اندازی سایت جدید خبر داده بود.

Tazzo

این استارت‎آپ در سال ۲۰۱۴ در شهر بنگلور با سرمایه ۲۲۵ هزار دلار در حوزه حمل‎ونقل راه‎اندازی شد. Tazzo، ‎استارت‎آپ اجاره دوچرخه است و اپلیکیشن آن با تکنولوژی GPS تلفیق شده و تمام جابجایی‎ها در آن در لحظه قابل ردیابی است.

دلیل شکست: مهمترین دلیل شکست کاهش نقدینگی در این استارت‎آپ بود. از طرفی Tazzo نتوانست در فرایند تجاری سازی موفق باشد و حتی به نقطه سربه‎سر برسد. هر چند در اکتبر سال ۲۰۱۶، این استارت‏آپ سرمایه خود را دوره تامین مالی بنیادی(seed funding) حدود ۲۲۵ هزار دلار افزایش داد، اما فقدان مدل تجاری سودآور، باعث شد Tazzo عملیات خود را در سپتامبر ۲۰۱۸ متوقف کند.

Ezytruk

این استارت‎آپ در سال ۲۰۱۵ در شهر بنگلور با سرمایه ۱۴۷هزار دلار در حوزه لجستیک راه‎اندازی شد. پلتفرم Ezytruk یک سیستم حمل بار بود. درواقع، بخش‎های مختلف یک فرایند جابجایی بار از جمله حامل‎ها، محموله کشتی، تولیدکنندگان تجهیزات اصلی (OEM ها) را برای فعالسازی حمل‌ونقل سیستماتیک کالا به یکدیگر متصل می‎کرد. این خدمات مانند مقایسه قیمت بین حامل‌ها، اطلاعات در لحظه کالا، مدیریت فضای انبار و غیره را ارائه می‌داد.

دلیل شکست: Ezytruk در ماه ژانویه ۲۰۱۷ از دو سرمایه‌گذار اماراتی ۱۴۷ هزار دلار منبع مالی دریافت کرد. با این حال، این استارت‌آپ نمی توانست در مقیاس بزرگتر رشد کند، زیرا قادر به افزایش بودجه بیشتر نبود و در نهایت تعطیل شد.

منبع : آی تی ایران

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.