بارگذاری
ما ایده ها و آرزو هایتان را به واقعیت تبدیل میکنیم.

سرمایه گذاری و اهمیت آن برای استارت آپ ها و کسب و کارهای نوپا

📌ماهیت استارت آپ ها رشد سریع است، برای رشد سریع نیز یک استارت آپ نیاز به منابع مالی زیادی دارد. سرمایه گذاری برای راه اندازی و رشد یک استارت آپ معمولا در دو فاز انجام می شود:

فاز ۱،سرمایه اولیه یا بذری
یک استارت آپ در مرحله نخست برای راه اندازی نیاز به سرمایه دارد. این سرمایه اولیه معمولا در حد محدودی است. طبیعی است این مبلغ بر اساس ماهیت استارت آپ متفاوت خواهد بود. با توجه به محدود بودن این سرمایه معمولا توسط خود بنیانگذاران، فرشتگان سرمایه گذاری و یا شتاب دهنده ها تامین می شود. ارزش گذاری و ارائه سهام در این مرحله بر اساس معیارهای کیفی انجام می شود. جذابیت ایده، توانایی تیم راه انداز، پتانسیل رشد بازار و کسب و کار، قدرت چانه زنی بنیانگذاران و … در این مرحله ملاک سرمایه گذاران برای پذیرش و دریافت مقدار سهام از کسب و کار است. فرآیند شتاب دهی در شکل ۱ ارائه شده است.

فاز ۲، سرمایه گذاری برای رشد
در صورتی که یک استارت آپ بتواند به شکل قابل قبولی رشد کند سرمایه گذاران تمایل به سرمایه گذاری بر روی آن خواهند بود. باید توجه داشت رشد برای استارت آپ ها به معنی افزایش کاربر و مشتری است و سود معمولا معیار مناسبی برای سنجش رشد استارت آپ ها نیست. این موضوع خصوصا در مراحل اول سرمایه گذاری (راند A) بیشتر ملاک قرار می گیرد.

🔺معمولا سرمایه گذاری تا سه راند انجام می شود که بر اساس ظرفیت کسب و کار ممکن است بیشتر یا کمتر باشد:

✅سرمایه گذاری راند A: استارت آپ های مستعدی که توانسته اند مدل کسب و کار جذابی را پیاده سازی کنند برای توسعه مدل، جذب نیروی انسانی و بازاریابی جهت ادامه رشد سریع نیاز به جذب سرمایه دارند. استارت آپ ها در این مرحله معمولا بر اساس تعداد کاربران یا مشتریان جذب شده، نرخ رشد در جذب کاربر و پیش بینی سهم بازار در آینده ارزش گذاری شده و با توجه به سرمایه مورد نیاز مقدار سهام واگذار شده آنها تعیین می شود.

✅سرمایه گذاری راند B: در این مرحله از جذب سرمایه معمولا استارت آپ به درآمد رسیده است و علاوه بر نرخ بالای جذب کاربر، می توان به نرخ افزایش فروش و درآمد نیز توجه کرد. نرخ بالای رشد در کنار فروش و درآمد به این معنی است که مدل کسب و کار استارت آپ موفق است لذا ریسک سرمایه گذاری کاهش میابد. کاهش ریسک سرمایه گذاری به معنی افزایش توقع بنیانگذاران است. معمولا در این مرحله سرمایه مورد نیاز بیشتر و سهام واگذار شده کمتر از راند A است. تعیین ارزش در این مرحله بیشتر بر اساس واقعیت های مالی انجام می شود.

✅سرمایه گذاری راند C: در این مرحله از جذب سرمایه معمولا استارت آپ سود آور شده و به شهرت رسیده است. توقع سرمایه در این مرحله بسیار زیاد بوده و درصد واگذاری سهام پایین است. در این مرحله معمولا بانک ها و نهادهای مالی بزرگ اقدام به سرمایه گذاری می کنند.

, , ,
اشتراک:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *